2019 Scholarship Recipients

Pictures from Banquet April 20, 2019

 

Forestry Recipients  

Andrew Mathias Forestry Club
Student Involvement Award

Derek Seward

 

 

Bill & Joyce Rozeboom Memorial Scholarship

Samuel Peters

 

 

Carl Rise Teaching Fellowship in Forestry

Jacob Olbrich

Julia Schwager

Lewis Wiechmann

 

 

C.E. Farnsworth Memorial Fund

Julia Schwager

 

 

Christopher Twarok Memorial Forestry Camp Scholarship

Morgan Langer
Lindsey Page

 

 

Chuck & Marguerite Tice
Sophomore Scholarship in Forestry

Nicole Marvin

Caleb Postol

 

 

Douglas A. & Deanna Valley
Scholarship in Forestry

Nicholas Goodell

Aubrey Hahesy

 

 

Edward & Theola Clarke Forestry Scholarship

Lindsey Page

 

 

Elaine Boge Scholarship

Andrew Larson
Amanda Mackey
Mason Nafts

Sierra Phipps

Morgan Smith
Riggs Wilson
Abigail Zabrodsky

 

 

Evered Ihrig Memorial Scholarship

Kaytlynn Biretz

Sabrina Keiper

Mike Linville

Andrew Minnick

 

 

Florence E. and Wendell H. Harmon Research Fellowship in Forestry

Robert Valek

 

 

Forestry Fall Camp Fund Scholarship

Liam Bell
Morgan Langer
Lindsey Page
Lola Phillips

Sierra Phipps

Joanna Schwager

 

 

Fred W. & Sharon McMillan Scholarship

Morgan Langer

 

 

G.B. MacDonald Scholarship

Liam Bell

 

 

Gene Brugère Scholarship in
Forestry

Derek Seward

 

 

Gene C. Meyer Scholarship in
Forestry

Trenten Stuchel

 

 

George & Dorothy Thomson
Scholarship

Logan Cinnamon

Alex Hoffman
Kristin Krumm

 

 

Iowa Woodland Owners Association Scholarship

Benjamin McGregor

 

 

J. Milton Cone Memorial Scholarship

Rachel Geekie

Joanna Schwager

 

 

Jack Nicholas & Ada Elizabeth
Gordon Award

Austin Hills

 

 

James R. Furnish Scholarship in Forestry

Levi  Schwartz

Matthew Theisen

 

 

Kenneth D. Obye Scholarship in Forestry

Lola Phillips

 

 

Melissa Fender Scholarship

Emma Kerns

 

 

Robert E. Proctor Scholarship

Drew Phillips

 

 

Virgil Matlack Scholarship in Forestry

Austin Davis

 

 

Warren J. Lischer Scholarship

Sabrina Keiper

 

 

Xi Sigma Pi –Keith Bauer Award

Thomas Haywood

   
Animal Ecology Recipients  

Brian Vincent Memorial Scholarship

Anthony Aldrich

Chloe Bauler

Grant Koch

Jonah Nguyen

Hannah Wood

 

 

Chuck and Marguerite Tice Fisheries and Wildlife Scholarship

Estefany Argueta Herrera
Reed Hoeness

 

 

David and Candace Arp Animal
Ecology Scholarship

Luke Goodman

 

 

Dennis Healy Memorial Scholarship

Marcus Prull

 

 

Dr. Keith McNurlen Award

Derek Ballard

Nathan Tillotson

Robert Weber

 

 

Elaine Boge Scholarship

Hunter Blum
Alexander Bender
Riley Conrad
Sydney Horaney
Javelis Marín-Castro
Lauren Mellenthin
Katelynn Panning
Rachel Ruden

 

 

Iowa Chapter American Fisheries Society Scholarship

Estefany Argueta Herrera

 

 

Iowa City Sportsman’s Club –Loren R. Forbes Memorial

Melissa Irish

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship

Sally Carullo
Emily Heckle
Gabrielle Heidrich
Martin Simonson

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship –Sherry Fisher Award

Jordan Giese

 

 

James and Patricia Dinsmore
Scholarship

Ethan Rose

Kyla Yuza-Pate

 

 

Jim Pease Interpretation
Scholarship

Melissa Krizan

 

 

Kenneth Carlander Memorial
Graduate Scholarship

Emily Ball

Stephen Grausgruber

 

 

LaVon Tostenson Scholarship Award

Daniel Adams

Brett Kelly

Brandon Maahs

 

 

M. Virginia Sharar Memorial
Scholarship

Gabriella Baker
Amy Courtois
Kylie Crystal

 

 

Ray Buresh Scholarship

Sabrina Keiper

 

 

Whitetails Unlimited Scholarship

Zachary Nie

Joshua Wegman

 

 

Other Award Recipients  

Outstanding Senior Contribution Award

Mary Cullen

Erika Desmidt

Matthew Dollenbacher

Johanna Ford

Joshua Gunsaulus

Alex Hoffman

Eryn Hubbard

Angela Ignarski

Jessica Kelly

Tianna Kinzie

Luke Kosacz

Zachary Ludwig

Megan Marvin

Lauren Mellenthin

Fletcher Perry

Sarah Rueger

Aric Runge

Derek Seward

Trent Stuchel

 

Diamond Hitch Awards

 

     American Fisheries Society

Matthew Dollenbacher

     Amphibian & Reptile Club

Fletcher Perry

     Birding Club

Luke Kosacz

     Conservation Club

Chase Olsen

     Delta Waterfowl

Matthew Gordon

     Ducks Unlimited

Griffin Cabalka

     Environmental Education Club

Jillian Kurovski

     Fisheries & Wildlife Biology Club

Tianna Kinzie

     Forestry Club

Alex Hoffman

     Graduate Student Organization 
     President

Daniel Adams

     Graduate Student Organization
     NREM Seminar Committee Chair

Sally Carullo

     Marine Biology Club

Fletcher Perry

     Xi Sigma Pi Honor Society

Alex Hoffman

 

 

NREM Teaching Assistant Award

Julia Schwager

 

 

ISU Graduate College Teaching Excellence Award

Julia Schwager

 

 

Mr. and Miss Forester

Sarah Rueger

Alex Hoffman

 

 

Most Beloved Professor

Dr. Adam Janke (FWB)

Dr. Billy Beck (FOR)