2017 Scholarship Recipients

Page

Pictures from Banquet, April 30 2017

 

Forestry Scholarship Recipients

Andrew Mathias Forestry Club
Student Involvement Award

Olivia Rauen

 

 

Bill & Joyce Rozeboom Memorial Scholarship

Kallie Webber

Nicholas Banwarth

 

 

Carl Rise Teaching Fellowship in Forestry

Robert Valek

 

 

Christopher Twarok Memorial
Forestry Camp Scholarship

Coty Thompson

Samuel Waite

 

 

Chuck & Marguerite Tice
Sophomore Scholarship in Forestry

Kristin Krumm

Abigail Zabrodsky

 

 

Douglas A. & Deanna Valley
Scholarship in Forestry

Justin Else

Jacob Holtkamp

 

 

Evred Ihrig Memorial Scholarship

Mason Nafts

Sabrina Keiper

 

 

Florence E. and Wendell H. Harmon Research Fellowship in Forestry

William Heber

 

 

Fred W. & Sharon McMillan Scholarship

Kristopher Mueller

 

 

G.B. MacDonald Scholarship

Caitlyn Clemmer

 

 

Gene Brugère Scholarship in
Forestry

Cameron Adams

 

 

Gene C. Meyer Scholarship in
Forestry

Sarah Kendell

 

 

George & Dorothy Thomson
Scholarship

Michael Parker

 

 

Iowa Woodland Owners Association Scholarship

Olivia Rauen

 

 

J. Milton Cone Memorial Scholarship

Devon Wenthe

Maureen Booth

 

 

John Nicholas & Ada Elizabeth
Gordon Award

Andrew Van Raden

 

 

Kenneth D. Obye Scholarship in Forestry

Derek Seward

Nathaniel Thompson

 

 

Leon Paul Lyvers Memorial
Scholarship in Plant Health and Protection

Andrew Minnick

 

 

Melissa Fender Scholarship

Caroline Murray

 

 

Pack Essay Fall Forestry Camp
Scholarship

Nicholas Banwarth

Hannah Hampton

Michael Parker

Derek Seward

 

 

Robert E. Proctor Scholarship

Samuel Waite

Alex Hoffman

Sarah Rueger

 

 

Virgil Matlack Scholarship in Forestry

Brogan Schanz

 

 

Warren J. Lischer Scholarship

Trent Stuchel

 

 

Xi Sigma Pi –Keith Bauer Award

Abigail Zabrodsky

 

 

Animal Ecology Scholarship Recipients

Brian Vincent Memorial Scholarship

Katie Buatois

Sierra Miller

Brittni McGuire

 

 

C.E. Farnsworth Memorial Fund

Maggie Jones

Rachel Vanausdall

 

 

 

Chuck and Marguerite Tice Fisheries and Wildlife Scholarship

Stephen Grausgruber

 

 

David and Candace Arp Animal
Ecology Scholarship

Sarah Thordarson

Marie Todey

Alaina Metz

 

 

Dennis Healy Memorial Scholarship

Lucus Krakow

 

 

Dr. Keith McNurlen Award

Courtney Zambory

 

 

Elaine Boge Scholarship

Gabriella Casteline

Teagan DiSalvo

Brandee Graham

Jace Hadish

Quyn Westfall

Riggs Wilson

Daniel Adams

Alexander Bybel

Bridgette Kirk

Rachel Ruden

Sara Schwarz

Nicholas Simpson

Andrea Sylvia

Grace Vaziri

Robert Weber III

Courtney Zambory

 

 

Iowa Chapter American Fisheries Society Scholarship

Derek Seward

 

 

Iowa City Sportsman’s Club –Loren R. Forbes Memorial

Brittany Roy

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship

Riggs Wilson

Marie Todey

Rachel Ruden

Grace Vaziri

Courtney Zambory

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship –Sherry Fisher Award

Robert Valek

 

 

James and Patricia Dinsmore
Scholarship

Cassandra Baird
Jacob Figge

 

 

(Jim Pease) Interpretation
Scholarship

Haley Carr

 

 

Kenneth Carlander Memorial
Graduate Scholarship

Aaron Matthews

 

 

LaVon Tostenson Scholarship Award

Emily Ball

 

 

M. Virginia Sharar Memorial
Scholarship

Maria Bellows

Mary Cullen

Callie Erwin

Angela Ignarski

Tianna Kinzie

 

 

Ray Buresh Scholarship

Kerrigan Thornton

 

 

Whitetails Unlimited Scholarship

Daniel Franzen

 

 

Other NREM Award Recipients

Outstanding Senior Contribution Award

Kristy Adey

Marco Benitez

Trevor Blankman

Maggie Curtis

Mikayla Edwards

Tyler Fischer

Jake Hurd

Sarah Kane

Ethan Schreiber

Jordyn Scumaci

Morgan Young

Cheyenne Wagner

Hayden Wolfe

 

 

Spring & Summer Graduating Seniors

 

Diamond Hitch Awards

 

American Fisheries Society

Stephen Grausgruber

 

 

Amphibian & Reptile Club

Jace Hadish

 

 

Conservation Club

FA: Rebecca Garner

SP: Emily Dietzenbach

 

 

Delta Waterfowl

Jacob Figge

 

 

Ducks Unlimited

Travis Hursh

 

 

Environmental Education Club

Shakira Stowers

 

 

Fisheries & Wildlife Biology Club

Jacob Hurd

 

 

Forestry Club

Olivia Rauen

 

 

Future Falconers Club

Hayden Wolfe

 

 

Graduate Student Organization and NREM Seminar Committee Chair

James Dupuie

 

 

Pheasants Forever

          Tyler Fischer

 

 

Xi Sigma Pi Honor Society

Nick Thorson

 

 

NREM Teaching Assistant Award

William Beck

Tyler Groh

 

 

ISU Graduate College Teaching Excellence Award

William Beck

 

 

Faculty & Staff Achievements

 

 

Mr. and Miss Forester

Justin Dunn

Kallie Webber

 

 

Most Beloved Professor

Forestry Club:
Dr. Doug Stokke

FWB Club:
John Burnett