2016 Scholarship Recipients

Pictures from the Banquet, April 23, 2016 

 

Forestry Scholarship Recipients

Andrew Mathias Forestry Club Student Involvement Award

Julia Schwager

 

 

Bill & Joyce Rozeboom Memorial Scholarship

Traci Ott

 

 

Christopher Twarok Memorial Forestry Camp Scholarship

Nicholas Roney

Fiona Flatt

 

 

Chuck & Marguerite Tice Sophomore Scholarship in Forestry

Kristopher Mueller

Derek Seward

 

 

Douglas A. & Deanna Valley Scholarship in Forestry

Samuel Fowler

Abigail Zabrodsky

 

 

Edward & Theola Clarke Forestry Scholarship

Sarah Rueger

 

 

Evred Ihrig Memorial Scholarship

Mason Nafts

 

 

Florence E. and Wendell H. Harmon Research Fellowship in Forestry

William Heber

 

 

Fred W. & Sharon McMillan Scholarship

Ashley Van Winkle

 

 

G.B. MacDonald Scholarship

Caitlyn Clemmer

 

 

Gene Brugère Scholarship in Forestry

Kayla Stalder

 

 

Gene C. Meyer Scholarship in Forestry

Sarah Kendell

 

 

George & Dorothy Thomson Scholarship

Matthew Monahan

 

 

Iowa State University Camp Fund Scholarship

Caitlyn Clemmer

Sarah Kendell

Devon Wenthe

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship

Crystal Krapfl

 

 

Iowa Woodland Owners Association Scholarship

Jared Trent

 

 

J. Milton Cone Memorial Forestry Scholarship

Cameron Adams

 

 

Jack Nicholas & Ada Elizabeth Gordon Award

Caitlyn Clemmer

 

 

Kenneth D. Obye Scholarship

Cameron Adams

 

 

Melissa Fender Scholarship

Crystal Krapfl

 

 

Pack Essay Fall Forestry Camp Scholarship

Amanda Asche

Megan Gray

Lauren McNeal

Alex Meyer

 

 

Robert E. Proctor Scholarship

Sarah Rueger

 

 

Virgil Matlack Memorial Scholarship in Forestry

Caroline Murray

 

 

Warren J. Lischer Scholarship

Julia Schwager

 

 

Xi Sigma Pi –Keith Bauer Award

Cameron Adams

 

 

Xi Sigma Pi West Central Regional Scholarship

Logan Halverson

 

 

Animal Ecology Scholarship Recipients

Brian Vincent Memorial Scholarship

John Hilgert

Andrew Larson

 

 

Carlander-Vasey Fisheries Scholarship

Stephen Grausgruber

 

 

C.E. Farnsworth Memorial

Lynne Gardner Almond

 

 

Chuck and Marguerite Tice Fisheries and Wildlife Scholarship

Stephen Grausgruber

 

 

David and Candice Arp Animal Ecology Scholarship

Colby Behrens

 

 

Dennis Healy Memorial Scholarship

Hannah Carter

Emily McMann

 

 

Dr. Keith McNurlen Award

Andrea Sylvia

 

 

Elaine Boge Scholarship

Marit Bakken

Sierra Stukenholtz

Madelyn Sislow

Justin Hohlen

 

 

Iowa Chapter American Fisheries Society Scholarship

Stephen Grausgruber

 

 

Iowa City Sportsman’s Club –Loren R. Forbes Memorial

AnaRose Hebein

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship

Lindsey Broadhead

Brittany Roy

Jennifer Swanson

 

 

Iowa Natural Heritage Foundation J.N. “Ding” Darling Scholarship –Sherry Fisher Award

Andrea Sylvia

 

 

James and Patricia Dinsmore Scholarship

Alec Euken

Lindsay Billington

 

 

Jim Pease Interpretation Scholarship

Madelyn Sislow

 

 

Kenneth Carlander Memorial Graduate Scholarship

Andrea Sylvia

 

 

LaVon Tostenson Award

Christopher Sullivan

 

 

M. Virginia Sharar Memorial Scholarship

AnaRose Hebein

Emily Darrah

Iris Woolery

Claire Lattimer

Eryn Hubbard

Riggs Wilson

Steven Follmer

 

 

Ray Buresh Scholarship

Shakira Stowers

 

 

Whitetails Unlimited Scholarship

Emily Darrah

 

 

Other NREM Award Recipients

Outstanding Senior Contribution Award

Kevin Downey

 

Logan Halverson

 

Abraham Harms

 

Blake McPherren

 

Erica Northwick

 

Bobbi Provost

 

Julia Schwager

 

Kayla Stalder

 

Brooks Vanderbeek

 

 

Spring & Summer Graduating Seniors

 

 

 

Diamond Hitch Awards

 

American Fisheries Society

Jed Siegwarth

 

 

Amphibian & Reptile Club

Nicholas Major

 

 

Conservation Club

Katie Rutledge

 

 

Delta Waterfowl

Jacob Figge

 

 

Ducks Unlimited

TJ Houdek

 

 

Fisheries & Wildlife Biology Club

Erica Northwick

 

 

Forestry Club

Abraham Harms

 

 

Future Falconers Club

Hayden Wolfe

 

 

Graduate Student Organization

Carlos Camacho

 

 

National Association for Interpretation

Kayla Hasper

 

 

NREM Seminar Committee

Chris Sullivan

 

 

Pheasants Forever

Brooks Vanderbeek

 

 

Xi Sigma Pi Honor Society

Logan Halverson

 

 

NREM Teaching Assistant Award

Emily Zimmerman

 

 

Faculty & Staff Achievements

 

 

 

Mr. and Miss Forester

 

 

 

Most Beloved Professor

 

 

 

2015-2016 College of Agriculture and Life Sciences Scholarship Recipients

Ag General Scholarship

Gillian Suhre

Amanda Yaw

 

 

C.R. Musser/ISU Agricultural Endowment Scholarship

Nancy Shryock

 

 

Dean of Agriculture and Life Sciences Multicultural Scholarship

Estefany Argueta Herrera

 

 

Dean of Agriculture and Life Sciences Scholarship

Sidney Brenkus

 

 

Deans Leadership Scholarship

Jacob Figge

Rachel Schwartzbeck

 

 

Donald George Hildreth Scholarship

Kristopher Mueller

 

 

E. Marjorie Smith and Garland Beck Scholarships

Angela Ignarski

Bonnie Morrison

 

 

Fejervay Trust Scholarship

Joshua Byrne

Breanna Pairrett

 

 

Frank H. Mendell Scholarship

Julia Schwager

 

 

Fred Foreman Scholarship for Growth in Leadership Participation

Kayla Hasper

Travis Hoffman

 Crystal Krapfl

Matthew Monahan

 

 

Future of Agriculture and Life Sciences Scholarship

Bradley Day

 

 

Harold R. and Rachel K. Crawford Multicultural Scholarship

Amanda de Carvalho

 

 

John & Evelyn Hunter Scholarship in Agriculture

Michelle Davidson

 

 

John Lodge and Joyce (Wilson) Shugart Family Endowed Scholarship in Agriculture

Shakira Stowers

 

 

Joseph F. Nelson Scholarship in Agriculture

Olivia Rauen

 

 

Joseph Fleming Endowment

Kevin Downey

Alec Euken

Daniel Franzen

Jace Hadish

Logan Halverson

Daniel Minchk

Samuel Moore

Joseph Root

 

 

Kenneth M. & Ruth I. Wagner Agricultural Memorial Scholarships

Katherine Healy

Michael Vogt

 

 

Minard G. Mills Memorial Scholarship in the College of Agriculture

Cassandra Baird

Steven Follmer

Iris Woolery

 

 

Nadyne Harris Endowed Scholarship

Monica Keis

 

 

Portia A. Goke Scholarship in Memory of Alvin W. Goke

Erica Henderson

Sierra Stukenholtz

 

 

Pudil Trust Scholarship

Marit Bakken

 

 

Thomas R. and Naomi B. Smith Scholarships

Brenna Walk

 

 

Ward E. Salisbury Agricultural Scholarship

Jacob Hurd